PEYGAMBER SEVGİSİ VE SADAKAT
    "De ki, siz gerçekten Allah'ı seviyorsanız bana uyun ki, Allah da sizi sevsin ve suçlarınızı bağışlasın. Çünkü Allah çok esirgeyici ve bağışlayıcıdır." (Aliimran 31)
 

Peygambere uyma, Allah sevgisinin bir parçasıdır. Peygamberin gösterdiği yolu gönülden benimsemeyen kişinin Allah'ı sevdiğini iddia etmesi doğru değildir. Şöyle ki: Allah sevgisi ve Allah'a itaatle O'nun peygamberine uyma ve getirdiklerine teslim olma arasında sıkı bir bağ vardır. Bunu şu sahabe örneğinden çok daha iyi anlarız: (Elmalılı, II. 1076-1079)
 

Sene 625 Yılı, UHUD savaşı dönüşü Medine girişinde Ensar kadınları, Şehitleri için ağlıyor ve gözyaşı döküyorlardı. Atı üzerinde bulunan peygamber efendimiz(s.a.v.) e bir kadın yaklaşır ve peygamberimizin atının dizginini tutar. Bu kadın, Sa'd bin Muaz'ın annesi Ubeyd kızı KEBŞE dir. Oğlu AMR şehit olmuş içi buruktur ama yine de Allah Rasulüne yaklaşır ve başını yukarı peygamberimize doğru kaldırarak: - "Anam babam sana feda olsun Ey Allah'ın Resulü! Seni sağ salim gördüm ya, hangi felakete uğrarsam uğrayayım bana hiç gelir." Dedi ve bundan da hadsiz sevinç duydu.
 

Peygamberimiz(s.a.v.); Bu kahraman kadına şehit olan oğlundan dolayı taziyede bulundu ve Şehit olanların hepsinin CENNETTE oldukları müjdesini verdi. Onlar, ev halklarına da şefaat edeceklerdir" dedi.
 

Büyük Veli Sehl bin Abdullah et-Tüsterî (k.s.) diyor ki:
«Allah'ı sevmenin alâmeti, Kur'ân'ı sevip anlamaktır. Kur'ân'ı sevme¬nin alâmeti, Resûlüllah (s.a.v.) Efendimizi sevmektir. Resûlüllah'ı sevme¬nin alâmeti, Onun sünnetini severek yerine getirmektir.»
 

İşte bu Allah Resulüne olan bağlılık ve O'nu sevmenin ne demek olduğunun işaretidir. Gerçekten Peygamberimizi sevdiğimizi söylüyorsak, O'nun yolunda olalım. O'na uyarak SEVDİĞİMİZİ göstermiş oluruz.

Bu vesile ile tüm köylülerimizin Mevlid kandilini tebrik ederim.

Mustafa Arı kişisel web sitesi

Mustafa Arı hocamızın kişisel web sitesine gitmek için tıklayınız

Mustafa Arı Youtube kanalı abone olmayı unutmayınız.

Mustafa Arı hocamızın youtube kanalına gitmek için tıklayınız
 

Gönderen Mustafa ARI 112
Yayın tarihi 08/11/2019
Facebookta paylaş Twitterda Paylaş