İyi kadınlar sizin cennetinizdir
   Dünya nüfusunun yarıdan fazlasını oluşturan kadınlar acaba dünyada ne kadar etkili ve etkileyicidirler? Adem (as)' a eş olarak yaratılmış olan kadın, cennetten kovulma sebebi olduğundan beri, üzerindeki karabulutları kaldıramamıştır.

İlk insandan günümüze kadar kanma ve kandırılma üzerine kurulu olan bu düzen günümüz şartlarında değişikliğe uğramış olsa da aynen süre gelmektedir.

Erkek yaratılış olarak güçlüdür, kadın zayıf ve korunmaya muhtaçtır. Fiziksel olarak durum böyle görünse de ruhen daha güçlüdür erkeğe göre.

Mesela acıya, sıkıntıya, ihanete daha dayanıklıdır. Erkeğin kaldıramadığı birçok yükü, çileyi kadın kolaylıkla taşıyabilir. Kadın çilekeştir, dert ortağıdır, derttir, baş tacıdır ve baş belasıdır aynı zamanda.

İnsanlık tarihi boyunca kadınlar çok tartışılmış, haklarında çok değişik hükümler verilmiştir. Yüzyıllar boyunca günümüzün çağdaş Avrupa’sı kadını, insan mı değil mi, ruhu var mı, yok mu diye tartışma konusu yapmış, insan olarak değer vermemiştir.

Günümüzde de durum fazla iç açıcı değildir. Kadınlar ucuz işçi olarak angarya işlerde çalıştırılmaktadır. Asgari ücretin çok altında sigortaları yapılmadan çalıştırılan birçok kadın var. Üstelik bir kimsi işverenler tarafından tacize maruz kalmaktadır.

Köleliğin bir diğer şekli desek yanlış olmaz. Temizlik işlerinde çalışmak zorunda olanlar ayrı bir sorun… Ekmek parası uğruna hiçbir can güvenliği olmadan çalışan bu kadınlar, camdan düşme tehlikesiyle karşı karşıyadır.

Yüksek katlı binaların en büyük sorunu olan camlar ve bunları silmek için canından olmayı göze alan kadınlar. Hangi erkek bu riski göze alır? İnşaatlarda çalışanlar diyeceksiniz ama onların işi daha güvenli hale getirildi yeni kanunlarla.
Her şeye rağmen hayatın zorluklarıyla mücadele etmeyi başaran kadınlar, erkeklerin hakkından gelmeyi de başarıyorlar. Devletin kadınlara vermiş olduğu hakları kullanmayı öğreniyor, şiddete maruz kaldıklarında şikayetçi olabiliyorlar.

Eşinden veya yakınlarından şiddet gören birçok kadın sığınma evlerinde kalabiliyor günümüzde. Töre adı altında işlenen kadın cinayetleri halen devam etmekte… Suçsuz yere binlerce kadın töre denilen dinle alakası olmayan, erkeklerin egolarını tatmin etmek için kullandıkları, zalimce kurallar yüzünden öldürülmektedir.

Kadına değer vermeyen, yalnızca bir eşya olarak gören bu dağdan inme adamlar, günümüzde halen mevcut olup, yüzyılın yüz karasıdırlar. Kadınlar her ne kadar kıymet bilmeyenler tarafından sömürülseler de onlara değer veren erkekler de yok değildir elbette.

Türk toplumunda kadın ilk önce ana olduğu için özeldir, kıymetlidir. Annelik vasfı kadının toplumdaki değerini en üst seviyeye taşıyan önemli bir unsurdur. Dünyaya bir sıfır yenik olarak gelmiş olan kadın, analık vasfı sayesinde toplumdaki etkisini sürdürmektedir.

En kötü evlat bile söz konusu annesi olduğunda her şeyi göze alabilir, annesini ezdirmez, kötü söz söyletmez. İstisnalar tabii ki vardır. Annesini döven, parasını zorla alan hayırsız evlatlar da yok değildir.

Bütün bu olumsuzluklara rağmen kadın dünyanın denge unsurudur. Erkekleri çekip çeviren, yöneten yine kadınlardır. Her başarılı erkeğin ardında bir kadın olması da bunu doğrular mahiyettedir.

Aslında kadınlar ne kadar eziliyor görünse de dünya kadınların etrafında dönmektedir. Erkekler kazançlarının büyük kısmını kadınlar için harcarlar. Alışveriş merkezleri kadınlar sayesinde ayakta durmaktadır. Dünyanın en zenginleri erkekler olsa da en pahalı harcamalar kadınlar için yapılır.

Kadınlar cazibesini kullanarak erkekleri kolayca baştan çıkarabilir ve istediklerini yaptırabilirler. Zayıf ve narin bedenlerini gözyaşı silahını kullanarak güçlü hale getirebilirler. Üstelik hayata çok daha sıkı sarılıp bütün zorlukların üstesinden gelmekte de, erkeklere göre daha başarılıdırlar.

Erkeğin pes ettiği birçok işte kadınlar sonuna kadar direnirler. Erkek sadece kendi işinde çalışırken, kadın hem dışarıda çalışıp, hem de ev işlerini ve annelik mesleğini rahatlıkla sürdürebilir.

Eğer iyi bir kadınla evliyseniz kıymetini bilin, üzmeyin ve ezmeyin. Çünkü iyi kadınlar sizin cennetinizdir. Kötü bir kadın da size dünyayı zindan edebilir.

Velhasıl bu dünyadaki en şanslı erkek iyi huylu ve namuslu bir kadına sahip olandır. Kötü olanların şerrinden ise Allah'a sığınmak en doğru yoldur.
 
Gönderen Nurten Yıldız 018
Yayın tarihi 10/07/2017
Facebookta paylaş Twitterda Paylaş