ALISSA'nin  bulundugu  Bolgenin TARiHCESi

 

Koyumuzun tarihini tek olarak anlatamayiz. Ancak bolge olarak anlatabiliriz. Bu durumda Cumranin dag koyleri , Bozkır , Hadim , Seydisehir'in bulundugu bir bölge olarak ele alabiliriz. Bu durumda bu bolgenin tarihini ele alacak olursak

 

Bozkır - Hadim - Cumra'nin dag koylerinin dahil oldugu bolge eski çağda İsaura Bölgesi içindeydi. Bölgenin adını taşıyan şehir şimdiki Bozkır İlçesidir. Daha sonra İlçenin kuzey doğusuna yapılan büyük kaleye İsaura Nova (Yeni İsaura) denilince, ilçeye Lentopolis ve sonra Tris-Maden adları verilmiştir. Son zamanlara kadar halk, kasabaya Siristat diyordu. Kelimenin gerçek söylenişi bilinmemekle beraber, ilçe çevresindeki kurşun madenlerini işletmekte olan ustalara baş usta anlamına gelen "Ser-Üstat" denildiği için, bu kelimeden geldiği sanılmaktadır. Selçuklular zamanında bölgenin hakimi bulunan ve Bozkır İlçesini fetheden Bozkır Bey'den İlçenin Bozkır ismini aldığı bilinmektedir. Bozkır Bey'in hayatı hakkında elimizde hiçbir bilgi yoktur. Yalnız halk arasında "Yazı Kolu" denilen ilçe ve etrafındaki köylerle Suğla Gölü arasındaki az engebeli bölgede bulunan ve kendisine ait Türk Boylarıyla burada oturduğu ve adını verdiği anlaşılmaktadır. Osmanlı vergi defterinde, Bozkır adıyla anılan bölgenin yukarıda belirtilen yerin batı tarafı, kuzey ve güney havalelerinin bir kısmı kast olunmuştur. İlçenin Çumra, Karaman ve Hadim'e komşu olan bölgesinde ise 15 ve 18 . y.y.da Belviran adlı bir ilçe bulunmaktaydı. Halk şimdi bu bölgeye "Dağ kolu" adına vermiştir.

 

 

İsauria) (ingilizce: Isauria, Yunanca: Ισαυρία / İsauria), Vetus (Eski İsaura), İsaura Nova (Yeni İsaura), Tris-Maden ve Leontopolis (Arslanlar Kenti) isimleri Lycaonia (Konya) ya da Eski Yunanda Iconium (Konya) 'nın bir kenti olarak bilinmektedir.

 

 

İsaura'lı halk enerjik ve yağmacı bir halk olarak bilinir. XVII,22 Yunan Kuvvetleri tarafından düşürüldü ve her yer yıkıldı İsaura'nın Kralı Philiph düşmemek için bir çok savunma yapmış olsa da Alexander'in ordusuna karşı koyamadı.

Sonra tekrar inşa edilen İsaura, Galatia İmparatorluğu'nun son Kralı P. Servilius tarafından geliştirildi ve bölgenin ticaret merkezi haline getirildi. Isauria Palea ve Isauria Nova olarak iki ayrı şehir haline geldi Fakat her ikiside aynı dili konuşuyordu. Trebullian çağı olarak MS 266 olarak tam bir tarih verilmektedir. Sonraki dönemde (Ammianus Marcellinus Dönemi) Dorla Koniah 'ın sancak ve başkenti olmuştur. Ve ilk Hristiyanlar olarak ve Hristiyanlığın gelişmesinden bu ülke öncü olmuştur. Burada bir çok psikopos yaşamaktaydı. Theophilus, Sisamoas da Isaura'da yaşadığı bilinmektedir. Hilary, 381, Callistratus, sonra Aetius, 451 Lequien 675 Oriens, Hieroclis Synecdemus 'un yaşadığının kanıtları olan bir şehir olarak da bilinir Isaura. Büyük Ramsay Isaura ve Isaurapolis i çok ayrı tutmuş görkemli bir şehir haline getirmişti Bunlardan özellikle Isaura Nova olan şehir diğerinden ayrı tutulmuştur. Isaura Palæa adlı görkemli tarihi yer günümüzdede Konya ilinin Bozkır İlçesine bağlı Çağlayan Kasabası civarında bulunmaktadır.

 

 

Yaklasik 5000 yillik gecmise sahip olan koyumuz bu bolgede yer almaktadir. Koyumuzde o donemlere ait cesitli eserler bulunsada zamanla kaybolmustur. Koyumuzde bazi yerlerde hala eski eser olarak tarihi taslar cikmaktadir. Alissa koyumuzde cektigimiz bazi tarihi eserlerin resimleri asagidadir.